W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z różnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Dlatego bardzo ważne jest, aby strony internetowe były responsywne i automatycznie dostosowywały się do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Jak jednak upewnić się, że Twoja strona działa poprawnie każdym urządzeniu? Odpowiedź jest prosta! Poprzez testowanie responsywności.

1. Co to jest responsywność strony internetowej i dlaczego jest ważna?

Responsywność strony internetowej to zdolność do dostosowywania elementów takich jak układ, rozmiar i proporcje, do wymiarów ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Oznacza to, że strona wygląda i działa w sposób optymalny nie tylko na dużych ekranach monitorów (desktop), ale również na małych ekranach urządzeń mobilnych. Łatwe przeglądanie i korzystanie ze strony zwiększa jej popularność i skuteczność.

Ponadto wiele wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, preferuje responsywne strony internetowe i wyświetla je wyżej w wynikach wyszukiwania. Z tego wynika, że responsywność strony zwiększa jej widoczność i zasięg.

2. Dlaczego testowanie responsywności jest niezbędne?

Zalety testowania responsywności strony internetowej

Testowanie responsywności strony internetowej przynosi wiele korzyści, w tym:

 • Poprawia doświadczenie użytkownika, co zwiększa popularność strony i jej skuteczność,
 • Zapewnia spójny wygląd i funkcjonalność strony na różnych urządzeniach,
 • Umożliwia szybkie wykrycie i naprawę błędów, co z kolei zapobiega utracie użytkowników i obniżeniu jakości strony,
 • Poprawia pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania,
 • Optymalizuje wydajność strony, poprzez minimalizowanie czasu ładowania i zwiększenie szybkości działania.

Brak responsywności strony internetowej

Brak responsywności strony internetowej może powodować wiele problemów dla użytkowników, w tym:

 • Trudności z przeglądaniem strony na urządzeniach mobilnych,
 • Problemy z dostępem do niektórych funkcji strony,
 • Niejednolity wygląd strony na różnych urządzeniach.
 • Trudności w nawigacji, zdezorientowany użytkownik, zamiast wykonać akcje, zastanawia się co zrobić,
 • Powolne ładowanie strony prowadzi do zniechęcenia użytkowników i opuszczenia strony,
 • Problemy z wyświetlaniem elementów strony powoduje, że są zniekształcone lub nieczytelne.

3. Jak testować responsywność strony internetowej?

Testowanie responsywności strony internetowej można przeprowadzić na różne sposoby, w tym poprzez: narzędzia do testowania responsywności, testowanie na różnych urządzeniach oraz testowanie przy użyciu samego komputera.

 • Narzędzia do testowania responsywności

Istnieje wiele narzędzi do testowania responsywności, które pozwalają na przetestowanie strony internetowej na różnych urządzeniach. Niektóre z popularnych narzędzi to np. Responsinator, BrowserStack czy Google Mobile-Friendly Test.

 • Testowanie responsywności na różnych urządzeniach

Testowanie responsywności witryny na różnych urządzeniach mobilnych oraz ekranach o różnych rozmiarach ekranów jest prostym i najszybszym sposobem weryfikacji jej działania.

 • Testowanie responsywności na komputerze

Aby to zrobić, można kliknąć prawym przyciskiem myszy na stronie w wersji desktopowej i wybrać opcję "zbadaj". Pojawi się wtedy panel umożliwiający ustawienie ekranów już zdefiniowanych urządzeń lub opcja, w której sami możemy zawęzić okno przeglądarki do wybranej szerokości.

4. Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu responsywnej strony internetowej?

 • Brak elastyczności w projektowaniu

Brak elastyczności w projektowaniu to jeden z najczęstszych błędów przy tworzeniu responsywnej strony internetowej. Powoduje to problemy z wyświetlaniem strony na różnych urządzeniach i może skutkować nieprzyjemnym doświadczeniem użytkowników.

 • Nieodpowiednie użycie jednostek w stylach CSS

Nieodpowiednie użycie jednostek w stylach CSS, np. piksele zamiast wartości relatywnych (np. procentów), może skutkować problemami z wyświetlaniem strony na różnych urządzeniach. Zamiast tego warto stosować jednostki relatywne, które pozwolą na elastyczne dostosowanie wielkości elementów na stronie do różnych rozmiarów ekranów.

 • Nieprawidłowe układanie elementów na stronie

Nieprawidłowe układanie elementów na stronie to kolejny częsty błąd przy projektowaniu responsywnej strony internetowej. Warto zadbać o odpowiednie ułożenie elementów na stronie, aby były czytelne i łatwe do przeglądania na różnych urządzeniach.

 • Skupienie się tylko na dużych ekranach.

Nieprawidłowe układanie elementów na stronie to kolejny częsty błąd przy projektowaniu responsywnej strony internetowej. Warto zadbać o odpowiednie ułożenie elementów na stronie, aby były czytelne i łatwe do przeglądania na różnych urządzeniach

Testowanie responsywności - podsumowanie.

Projektowanie responsywnych stron internetowych jest niezbędne w dzisiejszych czasach, ponieważ większa część użytkowników przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych. Strony powinny być nie tylko zoptymalizowane, czy elastyczne, ale również powinny zapewniać jednolity wygląd oraz intuicyjną nawigację. Dbanie o poprawne położenie i wielkość elementów powinno być priorytetem. Aby nasza strona była zauważalna i popularna. Powinniśmy również zadbać o wysokie pozycjonowanie w najbardziej popularnych wyszukiwarkach, takich jak np. Google, czy Bing. Aby to osiągnąć, potrzebne jest prawidłowe zaprojektowanie strony internetowej oraz poprawne przeprowadzone testy responsywności.