Odpowiadając na pytanie czym jest WordPress? WordPress to najpopularniejszy system do zarządzania treścią (ang. content management system- CMS). Jest silnikiem, który odpowiada za zarządzanie stronami, wpisami, użytkownikami i innymi zasobami w zakresie strony internetowej. Można go używać do tworzenia stron internetowych, blogów, portali, sklepów internetowych oraz małych systemów dedykowanych.

WordPress to aktualnie najlepsze narzędzie do tworzenia stron internetowych dostępne na rynku. System WordPress jest darmowy, a koszty stworzenia strony internetowej opartej o tę platformę obejmują tylko projektowanie i kodowanie szablonów oraz wtyczek, które wdrażamy do WordPressa.

Więcej o WordPressie

Najpopularniejszy CMS na świecie

WordPress to platforma do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Według w3techs.com aż 43.0% stron internetowych w całym internecie opartych jest o system zarządzania treścią WordPress. Z kolei wśród systemów zarządzania treścią WordPress ma udział w rynku na poziomie 64.3%, co czyni go najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią (CMS).

Licencja WordPress

WordPress to oprogramowanie typu open source udostępnione na licencji GNU General Public License. Celem tej licencji jest przekazywanie użytkownikom pełnych możliwości do:

  • Pobierania i uruchamiania programu w dowolnym celu
  • Analizy programu i dostosowywania do własnych potrzeb,
  • Rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii,
  • Udoskonalania programu i publicznego dzielenia się własnymi ulepszeniami

WordPress jest systemem dostępnym dla każdego użytkownika, który może go zainstalować, zmodyfikować i aktualizować według własnych potrzeb.

Możliwości WordPress

Platforma WordPress daje nam ogromne możliwości do tworzenia stron, sklepów i portali internetowych. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie projektować, tworzyć i co najważniejsze rozwijać strony internetowe o nowe funkcjonalności.

Dlaczego warto wybrać WordPress?

Strona internetowa WordPress to przede wszystkim narzędzie, które może wesprzeć pozyskiwanie nowych klientów dla każdego biznesu. Dzięki intuicyjnemu, prostemu w obsłudze systemowi CMS, zwykli użytkownicy oraz agencje interaktywne są w stanie tworzyć strony internetowe dla firm.

Świetny stosunek ceny do jakości

Cena strony internetowej WordPress jest znacznie niższa niż cena strony z dedykowanym systemem CMS, ponieważ w przypadku strony internetowej opartej o platformę WordPress wystarczy zaprojektować, zakodować oraz wdrożyć szablon strony do gotowego systemu zarządzania treścią, co przekłada się na ogromne oszczędności. Dodatkowym atutem jest sam WordPress, który jest tworzony przez lata, co pozwoliło rozwinąć go do bardzo prostego i intuicyjnego systemu, w którym odnajdzie się każdy użytkownik.

Pozycjonowanie strony internetowej w WordPress

Ogromnym atutem WordPressa i argumentem dlaczego, warto zainwestować w stronę internetową WordPress, jest fakt, że posiada on bardzo dobre zaplecze technologiczne do pozycjonowania strony w internecie. Przeglądając internet w poszukiwaniu argumentów „dlaczego wybrać WordPress?” i "czym jest WordPress?", możemy natrafić na stwierdzenie, że WordPress lubi się z Google z wzajemnością. Jest to spowodowane wieloletnią pracą specjalistów z branży IT w tym specjalistów SEO, którzy rekomendowali zmiany w systemie tak, by jeszcze bardziej usprawnić działanie tego CMS i sprawić by strony na WordPressie pozycjonowały się z dużą łatwością.

Jakie typy stron można zbudować na WordPress?

Strona wizytówka WordPress

Wizytówka firmy w internecie to aktualnie podstawowa i kluczowa forma marketingu w sieci. Na WordPressie jesteśmy w stanie w bardzo sprawny i szybki sposób postawić stronę internetową będącą wizytówką firmy, która pomoże pozyskać nowych klientów oraz wesprze proces sprzedaży.

Strona internetowa firmy może zawierać takie funkcjonalności jak:

  • Portfolio - Strona, na której firma może pochwalić się zrealizowanymi projektami. W aktualnych czasach klienci cenią sobie możliwość zapoznania się z wcześniejszymi realizacjami firmy, z którą planują współpracować.
  • Galeria zdjęć - Jest to idealny dodatek do strony internetowej dla fotografów, firm z branży turystycznej i innych działalności, w których zdjęcia mają ogromne znaczenie dla klientów.
  • Zakładka kariera - Aktualnie na rynku pracy ciężko o dobrego specjalistę. Podstrona kariera jest świetnym miejscem do zaprezentowania aktualnych ofert pracy. Dzięki temu rozwiązaniu firma może nieustannie pozyskiwać nowych kandydatów do pracy
  • Generatory dokumentów - Za pomocą wtyczki stworzonej przez zespół MediaLake, strona internetowa WordPress może usprawnić pracę w małej firmie. Instalując specjalny moduł, możemy stworzyć generator powtarzalnych dokumentów, który pozwoli nam wyeliminować błąd ludzki oraz zmniejszyć czas zaangażowania pracowników w proces tworzenia dokumentów.
  • Inne rozwiązania - Na stronie internetowej WordPress jesteśmy w stanie zaimplementować praktycznie każdą funkcjonalność. Od zbierania bazy mailingowej, wykrywanie geolokalizacji oraz wykorzystywanie jej do celów biznesowych, aż po prowadzenie mini systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Strona internetowa WordPress może mieć bardzo dużo nietypowych funkcjonalności, które doświadczony specjalista jest w stanie bez problemu wdrożyć.

Sklep internetowy WordPress WooCommerce

“Biznes przenosi się do sieci”, od kilku dobrych lat możemy natknąć się na takie nagłówki artykułów na portalach, forach, czy w wywiadach. Sklep internetowy to aktualnie świetny sposób na biznes oraz wypracowanie pasywnego przychodu. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z e-commerce jest właśnie WordPress. Platforma oferuje nam wtyczkę WooCommerce, dzięki której w prosty sposób możemy zamienić stronę internetową WordPress w dochodowy sklep internetowy. Ze względu na koszty projektowania i tworzenia sklepów internetowych, WordPress to najlepsze rozwiązanie dla osób i firm chcących rozpocząć swoją przygodę z e-commerce. Sklep internetowy WooCommerce jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów internetowych.

Blog internetowy WordPress

System WordPress docelowo został stworzony do zarządzania blogami. Aktualnie jest to najlepsze narzędzie do prowadzenia własnego bloga na świecie. Na WordPressie można stworzyć każdy rodzaj bloga i w tym zakresie WordPress nie ma żadnych ograniczeń.

Portale i fora internetowe WordPress

Na WordPressie można stworzyć bardziej skomplikowane strony internetowe, jakimi są fora i portale. Dzięki funkcjonalnością zarządzania użytkownikami w WordPressie oraz nieograniczonym możliwością tworzenia nowych permisji użytkownika, systemów kontroli publikacji, systemów kontroli komentarzy oraz prostych sposobów integracji stron z metodami płatności, WordPress może zarządzać zaawansowanymi portalami internetowymi oferującymi płatne publikacje artykułów, czy forami internetowymi skupiającymi duże ilości aktywnych użytkowników. W przypadku budowania tego typu stron internetowych na podstawie platformy WordPress trzeba zaznaczyć, że sam system ma swoje ograniczenia i stworzenie dużego portalu czy forum internetowego warto skonsultować ze specjalistą przed wybraniem odpowiedniego systemu zarządzania treścią.

Czym jest WordPress?- Najczęściej zadawane pytania?

Czy WordPress jest darmowy?

Tak. WordPress jest darmowym systemem zarządzania treścią, który umożliwia zbudowanie strony internetowej na własną rękę. Zbudowanie prostej strony internetowej na WordPress jest stosunkowo proste, jednakże budowa szybkiej, wydajnej i nowoczesnej strony internetowej może okazać się dużym wyzwaniem dla zwykłego użytkownika i w tym przypadku warto zgłosić się o pomoc do agencji interaktywnej.

Czy WordPress jest bezpieczny?

W internecie bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że WordPress jest niebezpieczny. WordPress może być narażony na ataki hakerskie, jeżeli strona internetowa ma przestarzałe wersje wtyczek, szablonów czy nieaktualną wersję systemu. WordPress może być bardzo dobrze zabezpieczoną stroną internetową, jednakże, aby był bezpieczny, musi być spełnione kilka warunków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak zabezpieczyć stronę internetową WordPress kliknij tutaj.

Co to znaczy open source?

WordPress został stworzony przez niezależnych programistów, a ponieważ żadna firma nie jest jego właścicielem, nie posiada on zespołu wsparcia klienta, do którego można się zwrócić, gdy potrzebna jest pomoc. Oznacza to, że aby rozwiązać błędy, dostosować witrynę lub dodać funkcjonalność, trzeba opracować to na własną rękę lub z pomocą zewnętrznego eksperta WordPress, jakim może być agencja interaktywna MediaLake.

Czym jest WordPress? - Podsumowanie

Podsumowując ten artykuł, możemy powiedzieć, że WordPress to narzędzie do budowy oraz zarządzania stronami internetowymi. O WordPressie i jego możliwościach można pisać bardzo wiele, ale najważniejszą cechą WordPressa jest to, że posiada on praktycznie nieograniczone możliwości rozwojowe oraz zrzesza ogromną społeczność, która cały czas sprawia, że jest on tak potężny, a wśród systemów CMS nie ma sobie równych.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o WordPressie to polecamy przeczytać artykuł Czy WordPress jest bezpieczny?

Jeżeli zainteresowało Cię czym jest WordPress i szukasz profesjonalnego wykonawcy strony internetowej dla Twojego biznesu zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół jest głodny wyzwań, a nasi specjaliści sprawią, że przejście przez proces tworzenia strony internetowej będzie dla Ciebie przyjemną podróżą.

Jesteś zainteresowany stworzeniem
własnej strony internetowej?