Zdjęcia i grafiki na stronach internetowych odgrywają ważną rolę w postrzeganiu witryny przez użytkownika. Zdjęcia na stronie powodują, że strona internetowa jest postrzegana jako bardziej prestiżowa lub godna zaufania, a przez to zatrzyma ona potencjalnego internautę na dłużej. Zdjęcia, które zostaną odpowiednio przygotowane, tj. będą miały odpowiednią jakość oraz będą nawiązywały do treści przekazywanej na stronie przyniosą wiele korzyści między innymi takie jak:

 1. Zwiększenie zaufania użytkownika do strony,
 2. Zwiększenie zainteresowania treścią,
 3. Zwiększenie sprzedaży lub konwersji na stronie internetowej,

Za pomocą zdjęć na stronie WWW oraz dobrze przygotowanej identyfikacji wizualnej jesteśmy w stanie budować mocny i stabilny wizerunek marki w sieci. Osoby śledzące nasze treści lub takie, które po prostu trafią na naszą stronę, będą w stanie szybko rozpoznać znajome elementy na zdjęciach w sieci. Tym sposobem budujemy zaufanie potencjalnych klientów oraz wiarygodność marki w sieci.

Spis treści:

 1. Sposoby na zdjęcia na stronę WWW
  1. Sesja zdjęciowa Fotograf
  2. Agencje marketingowe
  3. Banki Zdjęć
   1. Czym jest bank zdjęć?
   2.  Jak korzystać z banków zdjęć? 
 2. Najlepsze serwisy ze zdjęciami na stronę internetową
  1. Płatne serwisy ze zdjęciami na stronę WWW
  2. Zdjęcia na stronę internetową za darmo
 3.  Licencje na zdjęcia na stronę WWW
  1. Licencje wyłączne
  2. Licencje niewyłączne
  3. Licencje nieodpłatne
  4.  Licencje płatne
 4. Zdjęcia na stronę WWW — Podsumowanie

Sposoby na zdjęcia na stronę WWW

Aktualnie istnieje kilka dobrych sposobów na zdobycie dobrych zdjęć na stronę internetową, a wśród nich możemy wyróżnić takie sposoby jak: sesje zdjęciowe wykonane przez fotografa, Grafiki wykonane przez agencje marketingowe, Zdjęcia pobrane z banków zdjęć. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Sesja zdjęciowa — Fotograf

Jednym z najdroższych, ale również najbardziej profesjonalnych rozwiązań na pozyskanie zdjęcia na stronę WWW jest zlecenie sesji zdjęciowej fotografowi lub jeżeli mamy takie możliwości wykonanie sesji zdjęciowej na własną rękę. To rozwiązanie jest najlepsze dla budowania zaufania i autorytetu marki w internecie, ponieważ internet jest przesiąknięty zdjęciami z banków zdjęć, które możemy znaleźć na stronach tej samej tematyki. Dlatego unikalność zdjęć robionych przez fotografa to największa zaleta tego rozwiązania.

Rozwiązanie to ma również swoje wady. Są nimi stosunkowo wysokie koszty wykonania usługi w przypadku realizacji przez fotografa oraz długi termin realizacji w porównaniu do reszty możliwych rozwiązań.

Agencje marketingowe

Jednym z najprostszych źródeł na zdobycie zdjęć jest pozyskanie ich od agencji marketingowej. W przypadku gdy agencja tworzy nam stronę internetową lub świadczy usługi w zakresie obsługi strony WWW, można zwrócić się do niej o potrzebne zdjęcia, które prawdopodobnie pozyska z banków zdjęć.

W trakcie pozyskiwania zdjęć na stronę internetową od agencji warto, jest pokusić się o stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej, która będzie stosowana przy zdjęciach na witrynie czy mediach społecznościowych. Największą zaletą takiego rozwiązania jest budowa silnej identyfikacji wizualnej marki, która zwróci się z nawiązką z biegiem czasu. Osoby, które spotkają się z grafikami będącymi częścią naszej identyfikacji wizualnej, zaczną rozpoznawać naszą markę w sieci oraz nabiorą do niej zaufania.

Warto podkreślić, że stworzenie identyfikacji wizualnej można połączyć z sesjami zdjęciowymi tworzonymi przez fotografa. Takie rozwiązanie pozwoli nam połączyć dwa najlepsze rozwiązania i stworzyć idealne grafiki na stronę internetową.

Banki Zdjęć

Miejscem do najszybszego i najprostszego zdobycia zdjęcia na stronę internetową jest Bank zdjęć. To w bankach zdjęć jesteśmy w stanie znaleźć zdjęcia na stronę internetową bez większego wysiłku.

Czym jest bank zdjęć?

Banki zdjęć to strony internetowe, które działają jak platformy sprzedażowe — agencje fotograficzne. W bankach zdjęć gromadzone są gotowe produkty takie jak zdjęcia, grafiki, ikony, ilustracje czy filmy wideo. W zależności od banku zdjęć mogą być one udostępniane bezpłatnie lub odpłatnie, a sposoby ich użycia reguluje licencja. Banki zdjęć gromadzą ogromne ilości zdjęć z każdej tematyki. Serwisy współpracują z fotografami oraz społecznością grafików z całego świata co zapewnia im dużą różnorodność dostępnych prac.

Jak korzystać z banków zdjęć?

W każdym banku zdjęć pozyskanie grafiki różni się od siebie. W darmowych bankach bardzo często będziemy w stanie pobrać zdjęcie bez żadnych konieczności logowania, po prostu klikając pobierz. Płatne banki zdjęć wymagają rejestracji oraz dodawania karty płatniczej w celu rozliczenia za pobierane zdjęcia.

Najlepsze serwisy ze zdjęciami na stronę internetową

W sieci można znaleźć wiele banków zdjęć. Dlatego postaraliśmy się zgromadzić te najlepsze i najbardziej znane banki dzieląc je na darmowe i wymagające opłaty za pobranie. Znajomość kilku lub kilkunastu banków zdjęć daje nam szersze możliwości w poszukiwaniu najlepszego zdjęcia na stronę WWW.

Płatne serwisy ze zdjęciami na stronę WWW

 1. Gettyimages – Jest to jeden z najdroższych banków zdjęć, gdzie cena za jedną fotografię może wahać się od 50€ do nawet 500€ w zależności od typu i rozmiaru zdjęcia, które chcemy pobrać.
 2. AdobeStock – Jeden z najbardziej popularnych płatnych banków zdjęć. Zdjęcia można wygodnie filtrować. Jest także możliwość dopasowania kolorystyki wyszukiwanych zdjęć do zdjęcia wzorcowego. Zdjęcia można pobierać w cenach od 3€-70€ w zależności od typu zdjęcia oraz typu licencji.
 3. iStock – Jest to platforma należąca do Gettyimages będąca jej tańszą wersją. Zdjęcia w tym banku dostępne są już od 9€.
 4. ShutterStock – Kolejny bardzo popularny bank zdjęć. W zależności od subskrypcji zdjęcia w banku mogą kosztować w przedziale 0,40€-10€.

Zdjęcia na stronę internetową za darmo

 • PixaBay – Pixabay – internetowy bank zdjęć i filmów stockowych. Posiada bazę obrazów na własnej, zmodyfikowanej wersji licencji Creative Commons Zero w wielkości około 2,3 miliona obrazów. Jest uznawany za największy na świecie darmowy bank zdjęć.
 • AdobeStock — BankBank zdjęć, który występuje zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Zawiera zróżnicowaną kolekcją bezpłatnych zdjęć, wektorów i filmów w usłudze Adobe Stock. Są bezpłatne do pobrania, dopuszczone do użytku komercyjnego, wolne od opłat, a karta kredytowa nie jest wymagana.
 • Pexels – serwis z bardzo bogatą, różnorodną biblioteką zdjęć. Większość zdjęć udostępniana jest za darmo, dochody Pexels generują reklamy.
 • Unsplash – Jest to platforma społecznościowa internetowa przeznaczona do udostępniania fotografii. Obecnie serwis ma własną licencję. Doładowane zdjęcia muszą spełniać warunek 1 MB wielkości.
 • Freerangestock – Serwis posiadający tysiące wysokiej jakości zdjęć stockowych, całkowicie bezpłatnych do użytku komercyjnego. Portal jest partnerem iStock by Getty Images

Licencje na zdjęcia na stronę WWW

Licencja to po prostu umowa zawierana pomiędzy dwoma stronami. Z jednej strony tej umowy znajduje się dysponent prawa, które zostaje objęte licencją (licencjodawca), drugą stronę stanowi licencjobiorca – czyli osoba (fizyczna, prawna lub inny podmiot), która chce z tego prawa skorzystać.

Licencje wyłączne

Daje licencjobiorcy prawo do wyłącznego (samodzielnego) korzystania z praw. Wyłączność może dotyczyć pojedynczego pola eksploatacji lub wielu takich pól. Wyłączność może też być ograniczona terytorialnie. Wszystko to sprawia, że posiadacz prawa może udzielić wielu licencji wyłącznych do tego samego prawa.

Licencje niewyłączne

Licencja niewyłączna nie ogranicza grona licencjobiorców, co oznacza, że licencjodawca może upoważnić do korzystania z danego dobra wiele różnych osób. Zawarcie umowy licencji niewyłącznej nie wymaga szczególnej formy prawnej.

Licencje nieodpłatne

Twórca, korzystając z licencji zawsze zachowuje prawa autorskie, jednocześnie umożliwia innym kopiowanie i rozpowszechnianie, dodatkowo może określić czy ich wykorzystywanie może odbywać się wyłącznie w warunkach niekomercyjnych lub ograniczyć możliwości tworzenia utworów zależnych.

Licencje płatne

W przypadku licencji płatnych autorzy zdjęć nie pozbywają się praw autorskich, a także określają dokładne pola eksploatacji zależne od typów licencji. Podstawowym podziałem licencji płatnych są licencje standardowe oraz rozszerzone. Te drugie pozwalają nam na większą dowolność w użytkowaniu zdjęć.

Zdjęcia na stronę WWW — Podsumowanie

Jest wiele możliwości pozyskania zdjęć na stronę internetową. Wszystko zależy od tego, do jakich celów chcemy wykorzystać daną fotografię oraz jakie efekty z jej użycia chcemy osiągnąć. Wymieniliśmy trzy podstawowe sposoby pozyskania zdjęcia na stronę WWW w tym — Zdjęcia od fotografa, od agencji marketingowej czy z banku zdjęć.

Jesteś zainteresowany stworzeniem
własnej strony internetowej?