Według raportu Sucuri aż 94% próby ataków hakerskich dotyczą stron internetowych WordPress. Czytając taki raport, można zadać sobie pytania, czy WordPress jest bezpieczny? Jak zabezpieczyć WordPressa?

W tym artykule odpowiemy na pytania, takie jak:

  • Czy WordPress jest bezpieczny?
  • Jak bezpieczny jest WordPress?
  • Jak sprawić, by moja witryna WordPress była bezpieczna?

Czy WordPress jest bezpieczny?

Zdecydowanie tak. WordPress jest bezpieczny, jeśli podejmiesz niezbędne kroki, aby zabezpieczyć swoją stronę internetową. Platforma WordPress zawiera już wbudowane środki bezpieczeństwa, a jeśli zastosujemy się do najlepszych praktyk, to nasz WordPress będzie jeszcze bezpieczniejszy.

Czy wtyczki WordPress są bezpieczne?

To zależy. Bezpieczeństwo wtyczki WordPress zależy tak naprawdę od samej wtyczki. Strona internetowa WordPress powinna posiadać tylko renomowane i co najważniejsze aktualne wtyczki. Instalacja lub brak aktualizacji wtyczek WordPress może spowodować powstanie luki bezpieczeństwa w naszym systemie WordPress.

Czy szablony WordPress są bezpieczne?

Tak jak w przypadku wtyczek WordPress, szablony (motywy) WordPressa tworzone są przez zewnętrzne firmy. Jeżeli chcemy zainstalować szablon na własną rękę, powinniśmy instalować tylko szablony polecane przez WordPress. Nieaktualne lub złej jakości szablony mogą powodować powstawanie luk bezpieczeństwa i narazić naszą stronę WordPress na ataki.

Dbaj o bezpieczeństwo WordPressa. Poznaj 18 sposobów i dowiedz się jak zabezpieczyć WordPressa.

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, „Czy WordPress jest bezpieczny?” wreszcie możemy zabrać się za odpowiedź na drugie równie ważne pytanie. Jak zabezpieczyć WordPressa i zadbać o bezpieczeństwo witryny?

Oto 18 wskazówek, które pomogą zabezpieczyć każdą stronę internetową WordPress.

1. Regularne aktualizacje WordPressa

Strony internetowe WordPress są bezpieczne, jeśli są one na bieżąco ze zmianami WordPressa. WordPress stale publikuje podstawowe aktualizacje swojego silnika, aby zapewnić bezpieczeństwo zbudowanych na nim stron internetowych. Strony internetowe powinny mieć aktualną wersję WordPressa w celu utrzymywania najwyższego poziomu bezpieczeństwa

Jeżeli strona internetowa nie posiada najnowszej wersji WordPressa, oznacza to, że jest narażona na ataki. Aktualna wersja systemu WordPressa znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa strony internetowej.

2. Szablon z bezpiecznego źródła

Na pytanie “Jak zabezpieczyć WordPressa?”, wiele osób odpowie, że bardzo ważnym elementem jest wybranie odpowiedniego szablonu (motywu) strony internetowej. Nie wszystkie szablony mają ten sam poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza szablony pochodzące od innych, nieznanych firm. Każdy motyw z bezpłatnego katalogu WordPress, jest na liście najbezpieczniejszych szablonów WordPress. Jeśli jednak potrzebujemy dobrze zoptymalizowanej, zgodnej z identyfikacją wizualną firmy strony internetowej WordPress warto udać się do agencji interaktywnej, która potrafi Tworzyć i zabezpieczać dedykowane szablony dla klientów.

3. Aktualizacja wtyczek i motywów

Tak jak w przypadku systemu WordPress, tak wtyczki i motywy muszą być regularnie aktualizowane w celu utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa strony internetowej. Przestarzałe wtyczki lub motywy mogą tworzyć luki bezpieczeństwa w stronie WordPress.

W WordPressie można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy potrzebna jest aktualizacja, zaznaczając kategorie “Aktualizacje” na pulpicie WordPress. Informacje o aktualizacjach można również sprawdzić przez powiadomienie w górnej części pulpitu nawigacyjnego.

4. Używanie protokołów SFTP zamiast FTP

Aby utrzymać najwyższy poziom bezpieczeństwa, strony internetowej WordPress należy używać odpowiednich protokołów do transferu plików do swojej strony internetowej. FTP służy do przesyłania plików między klientem (Twoim komputerem) a serwerem. Podczas przesyłania tych informacji chcemy, aby było one bezpieczne. Używając protokół SFTP, dodajemy warstwę bezpieczeństwa do przesyłania lub pobierania plików z serwera, szyfrując uwierzytelnianie i pliki danych.

5. Bezpieczny hosting

Czy strona internetowa WordPress jest bezpieczna? Tak, jeżeli jest hostowana na bezpiecznym hostingu.

Nie każda firma hostingowa może zaoferować bezpieczeństwo i ten sam poziom ochrony, więc należy sprawdzić swojego dostawcę usługi hostowania przed jego wyborem.

Przed wyborem hostingu powinniśmy sprawdzić oferowane przez hosting narzędzia do monitorowania i ochrony przed atakami oraz ich przygotowanie do obrony przed atakami na stronę internetową.

Należy również sprawdzić, czy oprogramowanie hostingowe jest regularnie aktualizowane, aby zawsze było bezpieczne. Jeżeli weryfikacja hostingu wydaje się trudna, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

6. Przekierowanie strony internetowej WordPress z HTTP na HTTPS

Strony internetowe WordPress z protokołem HTTP są uznawane za niebezpieczne przez przeglądarki oraz użytkowników, co negatywnie wpływa nie tylko bezpieczeństwo, odbiór strony przez użytkowników, ale również na pozycjonowanie strony w internecie. Aby przenieść stronę WordPress z HTTP na HTTPS będzie potrzebna instalacja certyfikatu SSL na serwerze oraz dodanie certyfikatu do domeny, pod którą widnieje strona internetowa. Po instalacji certyfikatu SSL można zabezpieczyć WordPressa na dwa sposoby:

  • Użycie wtyczki Really Simple SSL, która aktywuje certyfikat na stronie internetowej oraz zaktualizuje stronę internetową do HTTPS.
  • Ręczne przekierowanie WordPress z HTTP do HTTPS przy pomocy doświadczonego specjalisty, który zaktualizuje adres strony internetowej oraz WordPressa i ustawi przekierowania.

7. Zmiana URL strony logowania

Każda strona internetowa WordPress ma ten sam domyślny adres logowania wp-login lub wp-admin, np. strona.pl/wp-login lub strona.pl/wp-admin. Ta funkcjonalność ułatwia hakerom dostęp do strony logowania administratora i włamanie się do WordPressa. Z tego powodu każda strona internetowa WordPress, powinna mieć dedykowany adres URL do logowania. Zmiana adresu URL strony logowania może znacząco podnieść bezpieczeństwo strony internetowej WordPress.

8. Zmiana sposobu logowania do WordPress

Podczas tworzenia strony internetowej WordPress wielu użytkowników wybiera nazwę „admin” jako ich nazwa login do systemu. Ta decyzja ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo strony WordPress, ponieważ daje hakerom cząstkę informacji do dostępu do strony, tak samo, jak w przypadku adresu URL. Jeżeli strona internetowa posiada logowanie na adresie wp-admin a nazwą użytkownika jest „admin”, hakerom pozostaje tylko złamanie hasła. Jeżeli nazwa użytkownika do panelu WordPress to „admin” powinniśmy natychmiast to zmienić.

9. Używanie silnych haseł

Bardzo ważną, ale i nie ostatnią barierą przed zalogowaniem się do konta na stronie internetowej jest hasło. Odgrywa ono kluczową rolę w bezpieczeństwie strony internetowej WordPress. Hasła łatwe do zapamiętania takie jak imię dziecka czy data urodzenia są bardzo często słabe i łatwe do złamania przez hakerów. Aby podnieść bezpieczeństwo swojej strony WordPress, zalecamy używanie haseł z generatorów, które składają się z losowych cyfr, znaków i liter.

10. Używanie 2FA (Uwierzytelnianie dwuetapowe)

Uwierzytelnianie dwuetapowe staje się popularnym rozwiązaniem do zabezpieczenia strony internetowej WordPress. Z 2FA użytkownicy muszą wprowadzić dodatkową informację, aby się zalogować, np. kod SMS, kod z generatora kodów Google lub odpowiedź na pytanie bezpieczeństwa, co znacząco utrudnia włamanie na stronę internetową WordPress

11. Ukrycie wersji WordPress

Numer wersji WordPressa jest kolejną bardzo użyteczną informacją dla hakerów. Jeżeli wersja WordPress jest dostępna w kodzie źródłowym strony, haker może w prosty sposób dostosować do niej swój atak. Każdy może wyświetlić numer wersji WordPressa strony internetowej, wyświetlając kod źródłowy strony internetowej, a następnie w zależności od wersji wykorzystać luki bezpieczeństwa. Wersja WordPressa może być ukryta przez specjalistę WordPress poprzez modyfikację pliku functions.PHP

12. Blokowanie ścieżki wp-admin hasłem

Katalog wp-admin zawiera wszystkie pliki, które obsługują funkcje administracyjne strony internetowej WordPress. Blokada dostępu do katalogu wp-admin hasłem jest bardzo skuteczną metodą ochrony kluczowych plików witryny, jednakże chroniąc swój katalog wp-admin hasłem zmuszamy użytkowników (administratorów strony) do wprowadzania dwóch haseł: jednego, aby zalogować się do pulpitu WordPress i drugiego, aby uzyskać dostęp do części administracyjnej.

Warto zaznaczyć, że modyfikację katalogu wp-admin powinien wykonywać doświadczony specjalista, ponieważ wprowadzenie nieprawidłowych zmian w katalogu wp-admin może spowodować uszkodzenie witryny, utratę ustawień i inne krytyczne problemy.

13. Zmiana prefiksu tabeli bazy danych w celu obrony przed atakami SQL

Podobnie jak omawiane wyżej adresy URL logowania, WordPress używa domyślnego prefiksu tabel w bazie danych „wp-”. Używanie domyślnych prefiksów naraża witrynę na ataki SQL injection. Hakerzy wiedzą, że każda strona internetowa WordPress (jeżeli nie wprowadzi innego) używa domyślnego prefiksu tabel w bazie danych. Aby podnieść bezpieczeństwo witryny, należy zmienić prefiksy tabel bazy danych co zminimalizuje prawdopodobieństwo udanego ataku SQL injection.

14. Zmiana lokalizacji pliku wp-config.PHP

Plik wp-config zawiera najważniejsze informacje na temat instalacji i konfiguracji WordPressa m.in. dane dostępowe do bazy danych. Jest to najbardziej krytyczny plik w całym WordPressie, który chronimy na wypadek naruszenia bezpieczeństwa strony WordPress. Prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest przeniesienie pliku wp-config na wyższy poziom niż katalog główny. Zmiana lokalizacji pliku wymaga ingerencji programisty. Po zmianie lokalizacji pliku WordPress będzie miał łatwy dostęp do wp-config, podczas gdy hakerzy nie.

15. Regularne kopie zapasowe WordPress

Odpowiedzią na pytanie “Jak zabezpieczyć WordPressa?” mogą być “Regularne kopie zapasowe.”

Tworzenie regularnych kopii zapasowych WordPressa oraz bazy danych nie zabezpiecza bezpośrednio strony internetowej, jednakże jest kluczowym elementem, który zapewnia nam najnowszą wersję strony internetowej dostępną od ręki.

W przypadku włamania do strony możemy użyć kopii zapasowej do przywrócenia witryny. Jest to szczególnie ważne przy prowadzeniu biznesów e-commerce czy portali, na których dzienna ilość użytkowników jest znaczna, a każda minuta niedostępności strony to ogromne straty odbijające się na sprzedaży.

16. Wyłączenie edycji plików wtyczek i motywów

Strona internetowa WordPress może być edytowana za pomocą panelu administracyjnego przez każdego użytkownika. Zabezpieczając swoją witrynę WordPress, warto, wyłączyć możliwość edycji plików szablonu (motywu) z poziomu panelu WordPressa. Edytując plik wp-config.php dodając kod „define ('DISALLOW_FILE_EDIT', true) ;” wyłączamy możliwość edycji plików wtyczek i motywu z poziomu panelu WordPressa

17. Instalacja wtyczek bezpieczeństwa

Niektóre z wyżej wymienionych działań można wykonać za pomocą wtyczek zabezpieczających. Wtyczki zabezpieczające ułatwiają zabezpieczanie danych na stronie internetowej WordPress. W przypadku wtyczek bezpieczeństwa można wybrać kilka polecanych przez WordPressa:

Przed instalacją jakiejkolwiek wtyczki należy sprawdzić, czy jest ona zgodna z innymi używanymi na stronie modułami. Jeżeli jednak chcemy utrzymać bezpieczeństwo strony internetowej WordPress na najwyższym poziomie, najlepiej jest wykonać wszystkie czynności manualnie, ponieważ każda nowa wtyczka WordPress to kolejne miejsce, które może być narażone na powstanie luk bezpieczeństwa i ataki hakerskie.

18. Ograniczenie dostępu do panelu WordPress przez.htacces

Dostęp do panelu WordPress można ograniczyć poprzez edycję pliku .htaccess. Za pomocą odpowiedniej konfiguracji możemy zdefiniować adresy IP, które będą miały dostęp do panelu logowania WordPressa. To rozwiązanie jest jednym z najskuteczniejszych i znacząco podnosi bezpieczeństwo strony WordPress, jednakże może ono utrudniać administrację stroną internetową i przed jego wdrożeniem należy skonsultować się ze specjalistą, który przeanalizuje wpływ tego rozwiązania na możliwość edycji strony

Chcesz skorzystać ze wsparcia specjalistów przy zabezpieczaniu Twojej strony internetowej WordPress??

Gdy odpowiedzieliśmy na pytanie „Jak zabezpieczyć WordPressa?” oraz „Czy WordPress jest bezpieczny?”, wiesz, że WordPress jest bezpieczną opcją dla Twojej strony internetowej. Jeśli nie masz pewności, jak wprowadzić pewne środki bezpieczeństwa, lub nie masz czasu na zarządzanie wszystkimi aktualizacjami, MediaLake i usługa administracji stron internetowych WordPress może ci w tym pomóc. Posiadamy zespół specjalistów, którzy pomogą ci zabezpieczyć Twoją stronę internetową WordPress. Ponadto możemy pomóc Ci zaprojektować, uruchomić i monitorować Twoją witrynę, aby zapewnić bezpieczne i przyjemne wrażenia użytkowników.

Chcesz zbudować bezpieczną stronę internetową WordPress? Zapraszamy do kontaktu!

Jesteś zainteresowany stworzeniem
własnej strony internetowej?